RADY RODIČOM

V tejto rubrike by sme chceli ponúknuť užitočné rady rodičom.

Ako napísať správne oznam o uvoľnení žiaka z vyučovania?

Žiak môže byť uvoľnený z vyučovania len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu, alebo si zákonný zástupca môže prísť po dieťa osobne. Často sa stretávame s nesprávne alebo neúplne napísanými ospravedlnenkami. Každý oznam o uvoľnení žiaka z vyučovania musí obsahovať:

• meno žiaka

• triedu, ktorú žiak navštevuje

• dátum a čas, kedy má byť žiak uvoľnený z vyučovania

• dôvody uvoľnenia /zdravotné, rodinné.../

• podpis zákonného zástupcu

Ponúkame Vám vzor takejto ospravedlnenky:

Vážený pán učiteľ,

Žiadam Vás o uvoľnenie mojej dcéry Lucie Králikovej, žiačky 9.A triedy, z vyučovania dňa 3. januára 2003 o 9:45 hod. z rodinných dôvodov. Týmto za ňu preberám zodpovednosť.

Králiková Simona

Ako je zabezpečené stravovanie žiakov v školskej jedálni?

Školské stravovanie je zabezpečené v Združenej hotelovej a obchodnej škole, ktorá má sídlo vedľa našej školy. Podávanie obedov je v čase od 11:30 do 13:30.

Pre žiakov platí školský poriadok:

·        Žiaci, ktorí prichádzajú do ŠJ si umývajú ruky mydlom.

·        Čakajú v rade, nepredbiehajú sa a správajú sa ticho. Rešpektujú dozor konajúcich učiteľov.

·        Žiaci, ktorí navštevujú ŠKD, prichádzajú a opúšťajú ŠJ pod dozorom vychovávateľky disciplinovane.

Predaj stravných lístkov je zabezpečený 2-krát mesačne. Platba sa môže uskutočniť aj elektronickou formou.  Informácie získate v ZHOŠ na telefónnom čísle 044/5522972. Stravovaciu komisiu za školu tvoria A. Rumanská, T. Kapalková, J. Konfráter

Ako uvoľniť žiaka s vyučovania?

Uvoľnenie z vyučovania pre vopred známu príčinu vyžiada rodič žiaka písomnou formou z jednej vyučovacej hodiny od príslušného vyučujúceho, na jeden a dva dni od triedneho učiteľa, na viac ako dva dni od riaditeľky školy. Bližšie informácie nájdete vo Vnútornom poriadku školy.

Žiadosť o uvoľnenie žiaka na viac dní /formát pdf/

Budeme mať prváčika

Informačný letáčik KPPP v Banskej Bystrici pre rodičov

Vážení rodičia!

Vaše 6-ročné dieťa by malo nastúpiť v septembri do 1. ročníka základnej školy. Podľa skúseností pracovníkov pedagogicko - psychologických poradní nie všetky 6-ročné deti sú schopné v tomto veku zvládnuť nároky 1. triedy bez vážnejších problémov.

Fyzickú (telesnú) zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach. Psychickú (duševnú) zrelosť posudzujú bezplatne na Vašu žiadosť psychológovia pedagogicko - psychologických poradní.

Predkladáme Vám základné informácie o tom, čo by Vaše 6-ročné dieťa pred vstupom do školy malo vedieť a ako by sa malo správať, aby zvládlo nároky 1. ročníka bez väčších problémov.

BUDÚCI PRVÁK BY MAL VEDIEŤ:

-        samostatne sa obliecť a obuť

-        pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky

-        samostatne sa najesť a obslúžiť na WC

-        správne vyslovovať všetky hlásky

-        vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách

-        kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené

-        nekresliť postavu so všetkými základnými znakmi

-        vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary

-        poznať základné farby

-        spočítať predmety do "päť"

-        rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu

-        naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku

-        vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach

-        orientovať sa v priestore, vie kde je "vpredu", "vzadu",  "hore", "dole", "vpravo", "vľavo"

AKO BY SA BUDÚCI PRVÁK MAL SPRÁVAŤ?

-        vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút začatú prácu alebo hru dokončí,

nezačína neustále niečo  nové, neodbieha

-        na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov  (neplače, neskrýva

sa za rodičov, neuteká)

-        väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich  spoločnosti, nie je medzi

deťmi bojazlivý a plačlivý

-        nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez  bitky, hádky,

vzdorovitosti

-        v jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako  napríklad: cmúľanie

prstov, ohrýzanie nechtov, časté  pokašliavanie, žmurkanie

-        nezajakáva sa pri reči

-        nepomočuje sa

Je samozrejme možné, že Vaše dieťa spĺňa všetky uvedené predpoklady a požiadavky a je dobre pripravené na školu.

Ak máte pochybnosti o tom, či je Vaše dieťa dostatočne pripravené pre školskú dochádzku, navštívte okresnú pedagogicko - psychologickú poradňu, kde psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej pripravenosti Vášho dieťaťa a poradí Vám ako môžete svoje dieťa pripravovať na školu v tej oblasti, v ktorej má ešte problémy a poskytne Vám bezplatne aj vhodné podnety a materiály.